Diament to węgiel, który został przetworzony przez wysokie temperatury i ciśnienia przez miliardy lat. Szacuje się, że najmłodszy diament ma co najmniej 990 milionów lat choć niektóre są szacowane na aż 4.25 bilionów lat.

Ukryte głęboko w Ziemi diamenty ujawniają się dopiero po tym jak wybuchy wulkanów wypychają stopione skały na powierzchnie Ziemi. Tylko niewielka ilość diamentów przeżywa tę niezwykłą podróż. Diamenty, które mają stopień wysokiej czystości są rzadkie. Szacuje się, że tylko około 20% wszystkich diamentów wydobywanych z kopalni mają stopień czystości wystarczająco wysoki, aby diament był uznany za właściwy do stosowania jako kamień szlachetny. Jeszcze rzadsze i uważane za jeszcze piękniejsze niż bezbarwne diamenty są naturalnie kolorowe diamenty. Na każde 10.000 karatów bezbarwnych diamentów przypada tylko jeden karat diamentów kolorowych.

Kolorowe diamenty mogą wystąpić, gdy małe ilości innych pierwiastków są obecne lub jeżeli w strukturze diamentu występują wady w skali atomowej. Diamenty żółte i pomarańczowe występują w wyniku obecności azotu w strukturze a niebieskie diamenty zawdzięczają swoją barwę obecności boru. Obecność wodoru natomiast produkuje unikalne odcienie fioletu. Ogromne ciśnienie wywierane na diamencie głęboko w Ziemi może zmienić strukturę diamentu tworząc czerwony, różowy, fioletowy lub brązowy diament. Promieniowanie naturalne działające na już wcześniej utworzone diamenty przez miliony lat może nadać zieloną barwę.

Skala intensywności kolorowych diamentów...

Jak powstają kolorowe diamenty?