WARTOŚĆ RZECZYWISTA

W czasach ekonomicznej i politycznej niepewności, zasoby o rzeczywistej wartości są znakomitym pomysłem na inwestycję. Złoto, na przykład, z powodu swojej rzeczywistej wartości, było często używane przez inwestorów jako zabezpieczenie. Ponieważ jest to rzecz materialna, można ją samodzielnie przechowywać, jednak problem pojawia się przy większych ilościach złota, które coraz trudniej ukryć. Jeden mały diament, bez problemu mieszczący się w kieszeni może mieć wartość kilkudziesięciu kilogramów złota.

Nieznaną większości opcją inwestycji, która oferuje rozwiązanie tych problemów, jest inwestycja w kolorowe diamenty. Kamienie te mają stałą, imponującą historię wzrostu cen, niezależnej od środowiska ekonomicznego czy politycznego.

Kolorowe diamenty mogą stanowić zabezpieczenie takie jak złoto: są zasobem materialnym o wartości rzeczywistej. Jednak w przeciwieństwie do złota, można je łatwo przechowywać.

WZROST POPYTU

W przeszłości tylko arystokraci i monarchowie posiadali kolorowe diamenty, dzisiaj sytuacja się zmienia nie tylko z powodu dużego popytu ze strony nowych rynków, ale również z powodu większego zainteresowania ze strony celebrytów oraz rekordowych cen sprzedaży. Media ostatnio pisały o najwyższej cenie kiedykolwiek zapłaconej za klejnot. Był to fantazyjny jaskrawy różowy diament, który został sprzedany za 83 miliony dolarów.

Wzrost popytu nastąpił pod wpływem wzrostu gospodarczego w Chinach, Rosji, Indiach i na Bliskim Wschodzie, czyli w kulturach gdzie tradycyjnie bardziej docenia się aktywa materialne i inwestycje z wewnętrzną wartością.

Rosnący popyt w Azji został uwidoczniony podczas rekordowej aukcji Christie’s 29 listopada 2010 roku w Hong Kongu gdzie łączna suma wycenionych przedmiotów wyniosła 78.9 milionów dolarów. Podczas aukcji został sprzedany 14,23 karatowy fantazyjny intensywny różowy diament, za 23,2 milionów dolarów, co czyni go najdroższym klejnotem kiedykolwiek sprzedanym na aukcji w Azji.

Przetarg Kopalni Argyle został przeprowadzony w Mumbaju po raz pierwszy w 2009 roku i w Chinach po raz pierwszy w 2010 roku, odzwierciedlając wzrost występujący na nowych rynkach. Popyt w tych krajach i wzrost zainteresowania kolorowymi diamentami na całym świecie również spowodował wzrost cen, który sprawił, że diamenty kolorowe stały się jeszcze atrakcyjniejszą inwestycją.

RZADKOŚĆ

Kolorowe diamenty są niezwykle rzadkie. Na każde 10.000 karatów wydobytych z Ziemi tylko 1 karat ma barwę, natomiast 1 na 25.000 karatów jest fantazyjnie kolorowy. Oczywiście przekłada się to na cenę karatu kilkanaście do kilkudziesięciu razy większą w porównaniu do bezbarwnego karatu.

NAMACALNOŚĆ

Certyfikat papierowy stanowi jedynie dowód posiadania aktywa, ale nie jest aktywem sam w sobie, podczas gdy diamenty kolorowe są aktywami materialnymi. Można fizycznie posiadać kolorowe diamenty, co daje pełną kontrolę i dostęp do inwestycji. Wartość jest w diamencie, którego rzeczywiście posiadasz zamiast świadectwa, który sam w sobie nie ma żadnej wartości.

MOBILNOŚĆ

Kolorowe diamenty są przenośne. Posiadanie dużych ilości towarów lub aktywów materialnych jest często niepraktyczne, ale diamenty kolorowe stanowią najbardziej skoncentrowaną formę bogactwa na świecie i umożliwiają noszenie równowartości niewyobrażalnych sum pieniędzy w kieszeni. W czasach politycznego niepokoju, diamenty często zapewniają bezpieczną ucieczkę i możliwość rozpoczęcia życia od nowa bez stracenia całego własnego majątku.

TRWAŁOŚĆ

Diamenty są najtwardszą substancją znaną człowiekowi. Tylko diament może przeciąć drugi diament. Na diamenty nie wpływa ani temperatura ani wilgotność. Oznacza to, że diamenty można łatwo i bezpiecznie przechowywać oraz transportować.

ZABEZPIECZENIE PRZED INFLANCJĄ

Kolorowe diamenty praktycznie nie są narażone na inflację, ponieważ mają w sobie wewnętrzną wartość, która jest bardzo odporna na okresy niepewności gospodarczej