Kolorowe diamenty występują w szerokim spektrum kolorów: czarnym, żółtym, niebieskim, zielonym, różowym, pomarańczowym, fioletowym i czerwonym. To właśnie intensywność i nasycenie koloru są najważniejsze przy ocenianiu tego typu diamentów. Wartość naturalnie kolorowych diamentów wzrasta wraz z intensywnością dominującego w diamencie koloru.

Klasyfikacja fantazyjnie-kolorowych diamentów jest skomplikowanym procesem łączącym ocenę koloru w trzech aspektach: barwa (aby ustalić nazwę koloru jak np. czerwony, zielony lub niebieski), odcień (aby ustalić czy kolor jest jasny czy ciemny) oraz nasycenie (aby ustalić jak mocny lub klarowny jest kolor).

Przykładowe Kolory Diamentów

RÓŻOWE DIAMENTY

Do jednych z najbardziej popularnych i rzadkich kamieni należą diamenty o barwie różowej. Ponad 90% różowych diamentów na świecie pochodzi z kopalni Argyle w Zachodniej Australii. Średnio tylko około 50 kamieni jest rezerwowanych do „Pink Diamonds Tender” znanego jako najbardziej ekskluzywny przetarg diamentów na świecie. Na każde milion karatów nieoszlifowanych diamentów produkowanych w kopalniach tylko jeden karat jest odpowiedni do wystawienia na sprzedaż w tym przetargu.

Każdego roku, około 100 wyselekcjonowanych klientów reprezentujących indywidualnych sprzedawców diamentów, producentów biżuterii oraz detalistów dóbr luksusowych, dostaje zaproszenie aby obejrzeć kolekcje z przetargu w rożnych miejscach świata. Od roku 1984 sprzedanych zostało tylko 750 kamieni o średniej wadze 1 karata. Ich ceny osiągnęły poziom między 100 000 a ponad 1 000 000 dolarów za karat.

Josephine Archer, menadżer Argyle Pink Diamonds, uważa ze to właśnie niezwykła wyjątkowość generuje tak wysokie ceny różowych diamentów z Argyle, a ich rzadkość i cena ma jeszcze bardziej się zwiększyć gdy kopalnia Argyle zostanie zamknięta w 2020 roku. Nawet jeśli zostanie odkryte nowe źródło, będzie musiało minąć 10 lat aby przejść od momentu odkrycia do produkcji.

CZERWONE DIAMENTY

Jeszcze rzadsze od różowych diamentów są diamenty czerwone. Są one najrzadsze pośród kolorowych diamentów i zaledwie garstka z nich została sklasyfikowana jako „fantazyjny czerwony” (czerwony diament w swojej najbardziej nieskazitelnej formie). 

NIEBIESKIE I ZIELONE DIAMENTY

Niebieskie i zielone diamenty również należą do bardzo rzadkich wśród kolorowych diamentów. Niektóre z najpopularniejszych diamentów na świecie jest właśnie tych kolorów, m.in. Diament Hope, Dresden Green i Transvaal Blue. Ceny sprzedaży niebieskich oraz zielonych diamentów również biją rekordy, przykładem jest chociażby aukcja Sotheby’s Magnificent Jewels & Jadeite 2007 w Hong Kongu, gdzie fantazyjnie-jaskrawy niebieski diament o szmaragdowym szlifie i wewnętrznej nieskazitelności, ważący 6.04 karata, został sprzedany za 7,98 milionów dolarów.

W 1972 roku, 21 letni Eliyahu Bashari, założyciel i prezes Bashari Diamonds, rozpoczął swoją podróż po świecie diamentów, jako adept w kwestii obróbki diamentów. Pracował całe dnie i noce w małej fabryce diamentowej w Netanya'i w Izraelu, nabywając coraz to lepszych umiejętności i poznając rynek od środka. Z czasem, jego upór i umiejętności pozwoliły nawiązać mu kontakty w branży diamentowej, zyskując coraz to silniejszą reputacje.

W latach 1984-89 mając ponad przeciętne umiejętności i dużą wiedzę, Eliyahu postanowił otworzyć własną fabrykę zajmującą się obróbką kamieni. Duża role w tej decyzji odegrała jego żona Shoshi, dzięki której mógł prywatnie funkcjonować. Zatrudnił pracowników, uczył ich przekazując im swoją wiedzę w kwestii samej obróbki jak i zaczął tworzyć sieć sprzedaży, dzięki której, "wykonane" dobra mogły trafiać do Klientów. W ten czas również współpracował z innymi firmami, które ceniły sobie jego fach jak i szczerość, oraz oddanie w tym co robił. Zaczynał z 6 pracownikami, w niedługim czasie, jego firma rozrosła się do ponad 100 pracowników, co powodowało, że stawał się potentatem w Izraelu.

W 1991 technologia i możliwości posunęły się do przodu w branży diamentowej, co powodowało większe zautomatyzowanie kształtowania diamentu. Wyczuwając nadchodzące zmiany, Eliyahu zaczął specjalizować się w obróbce dużych kamieni białych, oraz zwrócił swą uwagę w kierunku kamieni kolorowych, które wedle niego były przyszłością. Żadna maszyna nie była wstanie zmaksymalizować efektu brylancji, połysku oraz symetrii, czego potrafili dokonać sam Eliyahu i jego pracownicy. Założyciel Bashari zyskał renomę jednego z najlepszych w swoim fachu i zaczął uczyć trików i sposobów na uwydatnienie całego piękna kryjącego się w kamieniach. 

W następnych latach synowie Eliyahu'a - Ofir, Ehud, Ishai - dołączyli do firmy, wprowadzając do niej świeżość pomysłów, nadając firmie rozpędu na większą skale. Firma Basharii wprowadziła się na rynek Chiński, całkowicie zmieniając świadomość inwestycyjną w tamtym regionie, gdzie do tego czasu złoto prowadziło w rankingach popularności. Po sukcesie, rozpoczęli ekspansje rynków europejskich. W 2017 roku firma SIKORA diamonds  nawiązała partnerstwo z firmą Bashari LTD, wprowadzając Polski rynek diamentów kolorowych na całkowicie nowy poziom pod względem dostępności, redystrybucji, oraz możliwości inwestorskich. Firma SIKORA diamonds ma dostęp do wieloletniego doświadczenia założycieli Bashari Diamonds, najlepszych kamieni inwestycyjnych, oraz do cenionych na całym świecie wyrobów jubilerskich. Dzięki połączeniu fachu i serca Eliyahu, znajomości technologicznej Ehuda, strategicznego umysłu Ofira, firma Bashari jest w stanie dostarczać Klientom kamienie wykonane przez najbardziej uznanych ekspertów w tej dziedzinie w najlepszych cenach na rynku."